1-2

2021’i Yeniden Şekillendirecek Chatbot Trendleri Nelerdir?

blog

2021’i Yeniden Şekillendirecek Chatbot Trendleri Nelerdir?

2020 yılında covid-19 salgını ile başlayan pandemi dönemi etkilerini 2021 ‘de  sürdürerek tüketicilerin birçok alışkanlıklarında değişimlere neden oldu. Teknoloji şirketleri, insanların dijital ortamları daha da tercih etmesi ile onların hayatlarını kolaylaştırmak için bir çok yazılım geliştirdiler. Artık hangi sektörden olursa olsun şirketler veya kurumlar kullanıcıları ile internet üzerinden iletişime geçiyor. Dijital ortamlardan kullanıcıları ile daha hızlı ve etkili iletişim kurmak isteyenler ise çözümü yapay zeka tabanlı chatbot sistemlerinde buluyor. 

  Araştırmalara göre chatbotlar, hem şirketlere hem de kullanıcılara sağladığı kolaylıklar sayesinde 2021 ‘in en çok kullanılan yapay zeka sistemleri arasında yer alacak. 2021 sonuna kadar dünyada 1.6 milyar insanın sesli ve yazılı sanal asistanlar olan chatbotları kullanacağı öngörülmektedir.

İşyerinde Yapay Zeka ve Akıllı Asistan Kullanımı

 Özellikle 2021 yılında hızlı bir yükselişe geçecek olan chatbotlar, kuruluşların gelişen yapay zeka teknolojisinden faydalanmasında önemli rol oynayacaklar. Akıllı asistan, dijital asistan ya da sanal asistan gibi isimler ile karşımıza çıkan, chatbotlar, dijital kullanımın giderek artması ile birçok kuruluşun vazgeçilmezi haline gelecekler.

  Pandemi süreci ile beraber artık tüketiciler online alışverişi, online işlemleri tercih etmektedir. Yapay zeka ve akıllı asistan sistemleri ile tüketicilerine online olarak destek sağlayabilen kuruluşlar, gelişen rekabet ortamında kullanıcıları için sağlayacakları kaliteli müşteri deneyimi ile rakiplerinden önde olacaklar. Neredeyse bütün işlemlerin online olarak gerçekleştiği bu günlerde kullanıcılarına online destek sağlayamayan işyerlerinin varolması neredeyse imkansız hale geliyor.

Minimum Çaba İle Yüksek Yatırım Getirisi

İnsan işgücünün aksine yapay zeka teknolojisine dayanan chabot sistemleri, şirketler için sağladığı avantajlar ve şirketlerin minimum çaba ile yüksek yatırım getirisi sağlamasına olanak sağlamaktadırlar. Şirketler web sitelerine, sosyal medya hesaplarına ya da kullandıkları mesajlaşma uygulamalarını entegre ederek kullanacakları chatbot sistemleri ile; müşterilerinin ulaşmak istediği bilgiye ya da almak istediği hizmete hızlı bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlayabilirler. Böylece; chatbot kullanımı, bir şirketi yükselmesi için en etkili etkenlerden biri olan ”müşteri deneyimi” algısının iyileşmesine yardımcı olur. 

Duygusal Zeka içeren Chatbotlar

Yapay zeka gelişmeleri hızla devam ederken yapay zekayı insan zekasına en yakın hale getirmeye çalışan yapay zeka uzmanları; duygusal zekaya sahip yapay zeka alanında önemli gelişmeler kaydettiler. İnsanların duygu durumlarını ve ruh hallerini algılayabilen, analiz ederek veri toplayan ve buna tepki verebilen duygusal yapay zekalar; chatbot sistemlerinde kullanılarak, şirketlerin kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmasını sağlıyor. Gartner araştırmalarına göre 2022 yılının sonunda hayatımızın bir parçası haline akıllı telefonlar ya da akıllı saat gibi kişisel cihazlarımız bizim hakkımızda ailemizden daha fazlasını bilecekler. Duygusal zeka içeren chatbotlar ise bu veri akışını şirketler için avantaja çevirerek kullanıcının ihtiyaçlarını belirleme ve buna göre kullanıcıyı yönlendirmeye yardımcı olacaklardır. Kullanıcı deneyimini iyileştirme ve kaliteli müşteri deneyimi sunmak için duygusal zekalı chatbotlar, satışlarını, müşteri sayılarını arttırmak isteyen şirketlerin, uzun vadede etki gösteren ya da masraflı pazarlama yöntemlerinin aksine şirketlere daha basit ve etkili bir pazarlama şansı sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yapay Zekalı Asistan Nedir? Yapay Zekalı Asistan Ne İşe Yarar?

Chatbot Davranışını Kolaylaştırmak İçin Müşteri Öngörüleri

Chatbot sistemlerini kullanmaya karar verdiyseniz chatbot davranışını kolaylaştırmak için müşteri öngörüsü oldukça önemlidir. Müşterilerinizin beklentisine ve ihtiyaçlarına göre algoritmaları oluşturulmuş chatbotlar doğru kullanımları ile daha etkili olacaklardır. Chatbotunuz kolay erişebilir değilse ya da istenilen bilgi ve hizmetlere tam olarak karşılık veremiyorsa etkisiz kalacaktır.

 Chatbot sistemi kurulurken, müşterilerinizin en çok hangi dijital kanaldan size ulaşmaya çalıştıkları, hangi konularda daha çok bilgiye ulaşamaya çalıştıkları ya da hangi hizmetlerden daha çok yararlanmak istedikleri gibi detaylar doğru chatbot kullanımı için oldukça önemlidir.

 Metisbot ekibi olarak bu yazımızda 2021 ‘i yeniden şekillendirecek chatbot trendleri, işyerinde yapay zeka ve akıllı asistan kullanımını, minimum çaba ile yüksek yatırım getirisini, duygusal zeka içeren chatbotlar ve chatbot davranışını kolaylaştırmak için müşteri öngörüleri konularını ele aldık. Umuyoruz ki sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Chatbot sistemleri hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgilendirici içerik için takipte kalın.

Comments (3)

 1. Sultan

  Yine çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuş, teşekkürler:)

  Şubat 11, 2021 at 1:34 pm
  |Reply
 2. Tutku

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler. 😊

  Şubat 11, 2021 at 1:37 pm
  |Reply
 3. Tankut

  Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

  Şubat 11, 2021 at 1:41 pm
  |Reply

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.