INSURTECH-PARTNERHUB

Agito InsurTech PartnerHUB bünyesinde bulunan, sigorta sektörüne özel geliştirilen Metisbot’un demosu gerçekleştirildi

haberler

Agito InsurTech PartnerHUB bünyesinde bulunan, sigorta sektörüne özel geliştirilen Metisbot’un demosu gerçekleştirildi

Sigorta sektörüne yönelik dijital altyapı çalışmaları ile sektörde adından söz ettiren Agito, sigorta sektörüne yönelik olarak geliştirdiği ve hayata geçirdiği bot olan Metisbot’un demo webinarını gerçekleştirdi. Sigorta sektörünün katılım bazında büyük ilgi gösterdiği webinarda, chatbot’un ayrıntılı özelliklerinin irdelenmesine ek olarak, ürünün uygulama demosu da yapıldı.

3 Haziran tarihinde çok sayıda katılımcı ile buluşan Metisbot webinarı, sigorta sektöründen büyük ilgi gördü. Ürünün demosunun yapıldığı buluşmada, Agito Satış ve İş Geliştirme Direktörü Hasan Tuğrul Aydoğan’ın açılış konuşmasını yapmasının ardından, Metisbot Genel Müdür Ahmet Bahar, Metisbot Satış ve Pazarlama Müdür Hakan Güngör ve Kıdemli Yazılım Mühendisi Gurur Pirana, chat hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“Agito InsurTech PartnerHUB bünyesindeki Metisbot ile müşteri iletişim kanallarını yapay zeka altyapısı ile dijitalleştirerek çağın ilerisine taşımak, müşterilere satış ve satış sonrası hizmet adımında hızlı self-servis çözümler sunmak artık mümkün hale gelecek”

Agito Satış ve İş Geliştirme Direktörü Hasan Tuğrul Aydoğan, sigorta sektörünün tamamına bakıldığında, halen ulaşılmamış olan know-how’a sahip pek çok şirket olduğunu ve bu alanlara partnerler ile entegrasyon sağlamak yoluyla çözümler sağladıklarını söyleyerek, Metisbotu’un da bu girişimlerden biri olduğu belirtti. Bu tip niş veuzman ürünleri sigorta sektörüne sunmanın Agito için oldukça önemli olduğunun da altını çizen Aydoğan; “Minor Yazılım da bu tarz iş birlikleri geliştirdiğimiz partnerlerden biri ve kendileri ile Metisbot Chatbot’u hayata geçirdik. Temelde hazır entegrasyonla çalışan bir yapımız var, canlı müşteri bazında ise Fiba Emeklilik ürünü kullanıma almış bir şirket. Ürünün sigorta sektörüne önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

2021’de mobil uygulamaların yerine chatbot’lar tercih edilecek

Metisbot Satış ve Pazarlama Müdürü Hakan Güngör, ürünün temel tanıtımını yapan ve demosunu gerçekleştiren isim oldu. Chatbotların hizmet sekötründe kullanıcılara büyük katkı sağlamasının yanında, şirketlere de operasyonel anlamda büyük kolaylıklar dsunduğunu söyleyen Göngör, chatbot kullanımının 2022’de 8 milyar dolara varan maliyet tasarrufu sağlayacağını, işletmeler ve tüketicilerin chatbot teknolojisi sayesinde 2023 yılında 2,5 milyar saat zaman tasarrufuna ulaşmış olacağını açıkladı. Güngör ayrıca Gartner Report tarafından açıklanan, 2021 yılında mobil uygulamların yerine chatbot’ların kullanılmaya başlayacağı öngörüsünü de paylaştı.

Ürünün hibrit bir yapısı olduğunu vurgulayan Göngör, “Chatbot içeresinde doğal dil işleme motorumuz var. İş akışımızda sunum katmanı web, mobil, sosyal medya ya da Whatsapp Business’ta işleyebiliyor. Metsibot, bireysel emeklilik, otomatik katılım, hayat sigortaları ve tamamlayıcı sağlık sigortaları alanlarında 12 binin üzerinde soru setine sahip ve ürün sigorta sektörüne özel 400’e yakın konu hakkındaeğitildi. En başarılı alanlardan biri küfür algılama. Müşteri niyeti rahatça okunabiliyor. Uygulama, şirketlerin çağrı merkezi yoğunluğunu ise %30’lara varan oranlarda azaltıyor” şeklinde konuştu.

“Uygulama, şirketlerin çağrı merkezi yoğunluğunu %30’lara varan oranlarda azaltıyor”

Güngör, Fiba Emeklilik web sitesi üzerinde aktif olarak kullanılan chatbot karakteri Figuru ile ürünün demo kullanımını geçekleştirdi. Göngör, web sitelerinde birden fazla tıklama ile ulaşılabileceği çok sayıda alt sayfa olduğunu söyleyerek, “Metisbot ile bu alt sayfalara tek bir tık ile ulaşmak mümkün oluyor. Bu sayede normalde az kullanılan pek çok alan da daha fazla görüntülenebiliyor. Biresysel emeklilik ve hayat sigortaları alanında tek kelime ile anında hızlı bilgiler elde edilebiliyor. Müşteri Metisbot üzerinden bilgi ve hizmet almanın yanı sıra şikayette de bulunabiliyor. Şikayete Metisbot üzerinden cevap alınamaması durumunda CRM’e kayıt açılıyor ve müşterinin başvurusu en kısa zamanda çözülüyor” açıklamasında bulundu.

Kıdemli Yazılım Mühendisi Gurur Pirana, chatbot’un arka yüzünde senaryo değişikliklerinin yönetimin nasıl gerçekleştirdiği konusunda da bilgiler paylaştı. Seneryo değişiklerinin, gündeme veşirket politiklarına göre hızlıca düzenlenebildiği ve yeinden yapılandırılabildiği bilgisini paylaşan Pirana, yeni senaryoların da hızlıcı oluşturulabildiğini kaydetti.

Metisbot’un kontrol paneli sayesinde chatbot arka planına kampanyalar, brief’ler gibi eklemelerin şirket tarafından kolayca yapılabildiğinin altını çizdi Genel Müdür Ahmet Bahar, Metisbot’un otomatik öğrenme değil eğitimli öğrenme ile geliştirdiğini söyleyerek, yakın gelecekte chatbotun içindeki soru setlerini artıracaklarını ve ürünü daha da kapsamlı hale getireceklerini vurguladı. Ayrıca derin öğrenme sistemleri ile sistemin de daha fazla gelişeceğinin altını çizdi.

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.