Chatbotlar-ile-Rekabette-Avantaj-Saglayin

Chatbotlar ile Rekabette Avantaj Sağlayın!

blog

Chatbotlar ile Rekabette Avantaj Sağlayın!

Konuşmalı yapay zeka (AI) artık bilim kurgu değil, tüketicilerin evlerinde, işyerlerinde ve hareket halindeyken her gün etkileşimde bulundukları giderek yaygınlaşan bir yetenek. Genellikle Chatbotlar, sohbet robotları veya sanal asistanlar olarak bilinen bu konuşmaya dayalı yapay zeka, B2B ve/veya B2C taraflarının birbirleriyle etkili bir şekilde iletişime sahip olmasını sağlar.

Geleneksel iletişim yöntemleri, müşteriler ve kurumlar arasında geleneksel insan hizmetli sohbet, e-posta ve benzeri yöntemler ile sağlanıyor. Bu yöntemler yavaş, hantal ve maliyetli. Soruları verimli bir şekilde uygun temsilcilere yönlendirmek, basit sorgular ve uzun yanıt süreleri gibi sorunlar kötü müşteri ve çalışan deneyimiyle birleşmekte. Dijital kanallarla müşteriler ile iletişime geçmek ve bir bilgi asistanıyla güçlendirme gibi self servis sağlama hedefi Chatbot yatırımlarına ağırlık verilmesini sağlamakta.

Chatbot yatırımı yapmadan önce, işletmeler geleneksel telefon sohbeti, e-posta ve yüz yüze kanallar aracılığıyla soruları yanıtlamak için insan gücüne dayalı yöntemlere güveniyordu. Bu yöntemler aşağıdaki farklı zorlukları yaratmaktadır:

 • Sınırlı hizmet saatleri.
 • 7×24 olmaması
 • Temsilciler görevde değilken müşterilerin deneyimlerinin kötüye gitmesi.
 • Çok adımlı yönlendirmeler ve uzun bekleme süreleri.
 • Her birimizin zaman zaman tecrübe ettiği: “seni transfer edeyim” yanıtı bazen tekrar tekrar.
 • Temsilcilerin bir seferde yalnızca bir aramayı yönetebilmesi.
 • Her yeni temsilciye, müşterilerin sorularını yeniden açıklamaları
 • Yanıtlar için uzun geri dönüş süreleri

Özellikle de müşterilerin istediği içeriğin/yanıtın/çözümün birçoğunun çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir olması sadece müşteriler için kötü bir deneyim yaratmakla kalmaz, aynı zamanda işletme maliyetlerini de yükseltir. İşletmeler Chatbot gibi öncelikli müşteri iletişimi çözümü ile rekabet avantajı sağlayabilirler.

Chatbotların Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dijital kanallar, şirketler için müşterileriyle etkileşime girmenin daha ekonomik bir yoludur, Çağrı merkezi temsilcisi aynı anda bir veya en fazla iki müşteri ile iletişimi yönetebilirken. Chatbotlar, yüzlerce müşteri etkileşimini aynı anda idare edebilir. Günümüzde müşteriler artık çoğu şeyi mobil uygulama veya sohbet yoluyla yapabilmektedirler ve insanlar birçok nedenden dolayı sohbeti tercih ediyor. Bu durumu da Chatbotlar size ve kurumunuza birçok avantaj getirmektedir. Bunlardan  bazılarını sıralamak gerekirse;

 • Tekrarlayan görevleri azaltarak ve bir temsilcinin hayatını kolaylaştıran teknolojiyi sağlayarak, daha yüksek çalışan bağlılığı oluşturur. Müşterilerden gelen basit, tekrarlayan sorular yerine temsilciler karmaşık soru/sorunlara odaklanabilir
 • Chatbotunuzu web siteleri, mobil uygulamalar, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları gibi müşterilerinin tercih ettikleri farklı birçok dijital kanalla entegre etmek mümkün. Müşterileriniz istedikleri zaman, istedikleri yerde, kendi ellerinden uzak olmayan mobil cihazlar ile   şirketinizin dijital kanallarında bulunabilecek Chatbot uygulaması ile mesajlaşma uygulamasında yazışıyor gibi soru/sorunlarını size ileterek ihtiyaç duydukları içeriğe/yanıta/çözüme ulaşabilirler
 • 24x7x365 iletişim kapsama, çözüm süresini kısaltır ve ihtiyaç duydukları anda işletmelerin müşteri deneyimlerini geliştirerek temsilciler için mesai saatleri dışında müşterilere yardım sağlar.
 • Chatbot sohbet iletişim kanalı, telefondan daha verimli çünkü tipik bir kişi aynı anda birden fazla sohbeti yönetemez. Telefon yapılan iletişim kanalında müşterilerinizi ve soru/sorunları ile teker teker ilgilenmeniz gerekiyor. Bu nedenle Chatbot, telefondan daha verimli bir kanal iletişim kanalı. Chatbotlar aynı anda birçok farklı dijital kanaldan birçok farklı müşteriniz ile sohbet edebilir ve onların soru/sorunlarına çözüm getirebilir.
 • Chatbot kullanımı ile Şirketiniz, olduğundan çok daha fazla yenilikçi bir şirket olarak görülecek ve potansiyel olarak yeni müşteri edinme ve müşteri memnuniyeti artış sağlayacaktır.
 • Chatbotlar, şirketinizin farklı sistemleri ile ‘’ERP, CRM’ RPA ‘’ entegre olarak müşterilerinizin ihtiyacı olan veya sizin müşterinizden ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve belgelere ulaşmada yardımcı olur.

Metisbot Chatbotlar ile Müşteri Deneyimi Nasıl Yönetilir?

Metisbot markası 2019 yılında kişisel mesaj ve anlık mesajlaşmaya dayalı işlemlerin müşteriler ve markalar arasındaki iletişimi kolaylaştırdığını ve hızlandırdığını görerek Yapay Zeka tabanlı chatbotu müşterilerinin kullanımına sundu.

Kullanımı kolay ve etkili chatbot uygulamasına dönüşen Metisbot, müşteri iletişiminde hızlı ve akıllı çözümler sunmaya olanak tanıyor. Türkiye’de Türkçe olarak ve Yapay Zekâ tabanlı olarak geliştirilmiştir. Doğal Dil İşleme ve Derin Öğrenme ile desteklenen yapısı ile markaların müşterileri ile olan ilişkilerinde yardımcı olurken müşterilerin sorun ve sorularına anında yanıt bulmalarına olanak tanıyor.

Metisbot markaların müşterileri ile iletişim ve etkileşim kanallarında artan talebi karşılayan ve maliyetleri düşüren bir çözüm haline gelmiştir. Metisbot sayesinde müşteri iletişiminde büyük ölçüde olumlu sonuçlar alındığı ve anlık sorulara hızlı şekilde cevap verildiği gözlemlenmiştir. Hızlı ve anında iletişim sayesinde müşteriler markalarla iletişime daha kolay geçebilmekte ve memnuniyetleri yanıt alabildikleri oranda artmaktadır.

Metisbot ekibi olarak bu yazımızda Chatbotlar ile bilgi vermeye çalıştık. Umarız yararlı olmuştur. Chatbotlar ile müşteri memnuniyetini arttırabilir ve söz konusu CRM olduğunda önde gelen markalardan birisi olabilirsiniz. Chatbotlar hakkında daha fazlasını öğrenmek için takipte kalın!

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.