Bankacilik-Sektorune-Chatbotlarin-Sagladigi-Faydalar-Nelerdir1

Bankacılık Sektörüne Chatbotların Sağladığı Faydalar Nelerdir?

blog

Bankacılık Sektörüne Chatbotların Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Chatbotların avantajlarının farkında olarak aktif olarak kullanan sektörlerden biri bankacılıktır. Chatbot bankacılık olarak adlandırılan bu yeni bankacılık sistemi hem müşteriler açısından hem de bankalar açısından bir dizi avantaja sahiptir. Yapay zekâ teknolojilerinden beslenen robotlar, aynı işlevi üstlenen bir insana kıyasla kısa sürede fazla görevi yerine getirebilmektedir. İlerleyen yıllarda chatbot bankacılık trendinin yanı sıra pek çok alanda da bu robotların yaygın bir biçimde kullanılması beklenmektedir.

İletişiminin en yeni trendlerinden biri olan chatbotlar, işletmelere anlık olarak müşterilerine destek olabilme imkânı sunmakta ve istihdam giderlerini azaltmaktadır. Bu konuya dair yapılan araştırmalar, 2030 yılına kadar dünya üzerinde var olan kurumsal firmaların yüzde 87’lik kısmının chatbot pazarlama modeline geçeceğini göstermektedir. Günlük insan iletişiminde diyaloglar bir konu etrafında karşılıklı soru cevap ya da düşünce aktarımı ile gerçekleşir. Başarılı bir Chatbot’un üretim amacı kendisine yöneltilebilecek soruların büyük bir kısmına cevap verebiliyor olmasıdır. Dolayısı ile başarılı bir chatbot kendisine yöneltilen soruları birbiri ile bağlantılı olarak yanıtlayabilmelidir.

Bankacılık Sektöründe Chatbot ile Müşteri Yaratma

Chatbot bankacılık denildiği zaman bu robotların yalnızca müşteri sorunlarını çözdüğü anlaşılmamalıdır. Özellikle her geçen gün daha gelişmiş formları ortaya çıkan chatbotları, artık müşteri hizmetleri görevinin yanında bir dizi profesyonel faaliyeti de yerine getirebilmektedir.

Yeni müşteri yaratma işlemi, chatbotların bankacılık sektöründe üstlendikleri en önemli görevlerden biridir. Yeni hesap açmak isteyen, kredi başvurusunda bulunmak ya da onaylı kredi kullanma talebinde bulunan, kredi kartı çıkarmak isteyen müşterilerin işlemlerinin yapılabilmesi konusunda gelişmiş formdaki chatbotlar oldukça etkilidir.

Müşteriyi sürekli olarak dinleyen, taleplerini alan ve işlemleri konusunda yönlendiren bu chatbotlar, aynı zamanda müşterinin talep ettiği işlemin tamamlanması hususunda da öne çıkmaktadır. Ancak bu yöntem henüz yeteri kadar denenmemiş olduğundan, tüm işlerin chatbotlara devredilmesi ve tam anlamıyla chatbot bankacılık kavramının hayata geçebilmesi için birkaç yıl daha gereklidir.

Yine de bugün basit düzeydeki müşteri işlemlerini yapabilme ve en azından yeni müşteri kaydı oluşturma konusunda chatbotlar oldukça başarılıdır. Banka profesyonellerinin üzerindeki iş yükü azalmakta hem bankanın istihdam giderlerinde tasarruf edilmekte ve hem de müşterilerin ihtiyaçları çözüme kavuşturulmaktadır.

Chatbotların Bankacılık Sektörüne Sağladığı Faydalar

Chabotların bankacılık sektörüne sağlamış olduğu katkıları ve faydalarından bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Bekleme Süresini Kaldırması: Beklemek ya da zaman kaybetmek, hız çağı olarak adlandırılan günümüz dünyasında yaşayan insanların en büyük korkularından biridir. Bankalarda kullanılan geleneksel müşteri hizmetleri temsilcilerine bağlanabilmek için bazen çok uzun bekleme süreleri ortaya çıkabilmektedir. Chabotlar bekleme zahmetin tamamıyla ortadan kaldırmakta ve müşterilerin aradıkları çözüme anında ulaşabilmelerini sağlamaktadır.
  • Daha Kolay Ürün Tanıtımı Yapabilmesi: Bankalar yeni ürünlerini ya da avantajlı ürünlerini müşterine haber vermek için bazen telefon ile arama yöntemine başvurmaktadır. Bunun için insanların kullanılması bir yandan maliyetlerin yüksek olmasına, diğer yandan insan iletişiminin bir sınırı olduğundan dolayı daha sınırlı bir kitleye ulaşılmasına yol açmaktadır. Chatbot bankacılık trendinde ise bu işlem tamamen robotlar tarafından yerine getirilmektedir. Bu sayede daha düşük maliyet ile daha geniş kitlelere ulaşılabilmektedir.
  • Sosyal Platformlarda Aktiflik: Sosyal medya platformlarının gelişmesi ile birlikte müşteriler bankalarla bu platformlardan da iletişime geçmeye çalışmaktadır.
    Ancak bu platformlarda yer alan bireylerin sayısının milyonlarla ifade edilmesi, normal bireylerin buralarda paylaşılan iletilere ve yapılan etiketlemelere yetişebilmesini olanaksız hale getirmektedir.
    Chatbotlar sayesinde bankalar sosyal medyada da daha aktif bir şekilde yer alabilmekte ve bu mecralarda da müşteri iletişimini yüksek tutabilmektedir.
  • Müşteri Verilerini Takip Etme: Chatbotlar iletişim kurabilme işlevinin yanı sıra müşterilerin paylaştığı verileri toplayarak onlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmekte ve bir sonraki seferde daha etkin hizmet verebilmek adına bu bilgileri işlemektedir. Ayrıca bu bilgiler bankanın farklı pazarlama stratejilerinde de kullanılabilmektedir.

Bankacılık Sektöründe Chatbotların Kullanım Alanları Nelerdir?

Chatbotlar yalnızca bankacılık alanında değil, müşterinin ve müşteri iletişiminin yaygın olduğu her yerde kullanılmaktadır. Gidişata bakıldığında da bu kullanımın gelecek yıllarda daha yüksek seviyelere erişebileceğini öngörmek mümkündür.

Chatbot bankacılık dışında bu robotların en sık kullanıldığı alanlardan biri telekomünikasyon şirketleridir. Milyonlarca abonesi bulunan ve sürekli olarak iletişim gereksinimi duyan bu firmalar için chatbotlar büyük bir yardımcıdır. Ayrıca perakende sektöründe hizmet veren firmaların da en büyük yardımcıları arasında yer almaktadır.

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.