1-1-768x384

Chatbotların Şirketler İçin En Önemli 4 Avantajı

blog

Chatbotların Şirketler İçin En Önemli 4 Avantajı

  Yaşadığımız teknoloji çağında özellikle covid-19 salgını ile oluşan pandemi döneminde dijital dünya her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. İnsanların bir çok alanda hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan yapay zeka çalışmaları hızlı bir ivme yakalayarak çok büyük ilerlemeler kaydetmektedir. Günlük hayatta karşımıza dijital asistan, sanal asistan ya da akıllı asistanlar olarak çıkan chatbotlar, özellikle dijital dünyada varolmak isteyen şirketler ve işletmeler tarafından en çok tercih edilen yapay zeka sistemidir. En basit anlatımıyla chatbotlar; kullanıcıların sesli ya da yazılı olarak ilettikleri soruları algılayan ve bu soruları insan konuşmasını taklit ederek uygun bilgiler veren bir yazılım uygulamasıdır.   

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki müşterilerine kaliteli bir müşteri deneyimi yaşatan şirketler rekabet ortamında diğer şirketlere göre büyük bir üstünlük kazanıyorlar. Bu noktada özellikle chatbotlar şirketinizin müşterilerinize kaliteli bir müşteri deneyimi yaşatmak için size bir çok konuda yardımcı olur. Dijitalleşmenin önem kazandığı bu günlerde geleneksel yöntemler yerine yapay zeka destekli chatbotlar, çağrı merkezleri ya da müşteri temsilcilerinin aksine şirketinize birçok avantaj kazandırır. Chatbotların şirketiniz için sağlayacağı en önemli dört avantajı sıralayacak olursak;

7/24 Hizmet Sunarlar

Çağrı merkezi, müşteri temsilcisi gibi insan gücüne dayanan sistemlerde şirketler için özellikle mesai saatleri dışında iş gücü sağlamak şirketiniz için ekstra masraf ve iş yüküne neden olacaktır. Chatbot sistemleri ise 7/24 aktif olarak mesai saatleri dışında bile şirketinizin müşteri ile iletişim halinde olmasına olanak sağlarlar. Aynı zamanda 7/24 hizmet verebilen chatbot sistemleri mesai saatleri içinde de müşterilerinize destek olarak, bu konuda faydalandığınız iş yükünü şirketinizde farklı alanlara aktarmanıza olanak sağlayacak ve tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Satışlarınızı Artırabilirler


 Chatbot sistemleri sahip oldukları farklı algoritmalar ile bir çok şekilde satışlarınızı arttırmada yardımcı olurlar. Bunlardan bazılarını örneklendirecek olursak; chatbot sistemleri müşteri web sitenizde gezinirken müşterinin hareketlerini algılayarak müşterinize kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşatabilir. Gezindiği ürünleri algılayarak ihtiyacı olan ürün ile ilgili ürün tavsiyesinde bulunabilir ya da ürünler arasında kıyaslama yapmasına yardımcı olabilir. Doğru yönlendirme ile müşteriyi kazanmasınıza olanak sağlar. Ayrıca müşteri ile ilgili veri analizi sağlayabilen chatbotlar müşterinin ihtiyacı olan bilgiyi ya da hizmeti kendisine anına sunabilirler. Chatbotun müşterinin beklentisini hızlı ve etkili bir biçimde karşılaması şirketinizin güvenilirliğini arttıracağı gibi satış rakamlarına da olumlu yönde yansıyacaktır.
Chatbotlar şirketinize sağladığı müşteri geri bildirimleri ile de müşteri memnuniyeti oranını belirlemenize yardımcı olarak şirketiniz müşteri memnuniyeti ile ilgili iyileştirmeler ya da düzenlemeler yapmasına olanak sağlar. Satış oranlarını en çok etkileyen faktörlerin başında gelen müşteri memnuniyeti konusunda size avantaj kazandırır.
  

Diyaloğa Dayalı Pazarlama Stratejisinin Temelini Oluştururlar

Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki teknoloji çağı ile birlikte artık insanlar mesajlaşma uygulamalarını geleneksel yöntemlere tercih ediyor. Mesajlaşma uygulamalarının gittikçe önem kazanması artık her alanda olduğu gibi iş dünyasında da kendine yer bulmaya başlıyor. Zaman kaybı yaşamamak adına ya da hızlı bilgiye ve çözüme ulaşmak isteyen bir çok müşteri de artık mesajlaşma yolu ile şirketlerle iletişime geçmeyi tercih ediyor.
Çağrı merkezi, müşteri temsilcisi ya da elektronik posta gibi bekletme sürelerinin olduğu ya da bazen çözüme ulaşamayan görüşmeler yerine mesajlaşma uygulamaları müşteriye hızlı dönüş yapmanıza olanak sağlar. Chatbotlar sistemleri ise bu noktada şirketiniz için bir cankurtaran olacaktır. Müşterinizin şirketiniz ile mesajlaşma yoluyla kolayca iletişime geçebilmesi, diyaloğa dayalı pazarlama da en önemli kriter olan iki yönlü iletişimin kolayca kurulmasına olanak sağlar.

Çeşitli Kullanım Alanları Vardır

Chatbot sistemleri şirketlerin veya kurumların istekleri doğrultusunda hazırlanan algoritmalara dayandıkları için her alanda kullanımları mümkündür. Günümüzde satış pazarlama şirketlerinin yanı sıra, bankalar, belediyeler gibi birçok kurumda kullanıcılarına hızlı ve etkili hizmet verebilmek adına chatbot sistemlerini kullanmaktadır.
Chatbot sistemlerini  ihtiyacınız doğrultusunda şirketinizin web sitelerine, facebook veya instagram gibi sosyal medya uygulamalarında hatta whatsapp, facebook messenger gibi mesajlaşma uygulamalarında entegre şekilde kullanabilirsiniz.

Metisbot ekibi olarak bu yazımızda chatbotların şirketiniz için en önemli dört avantajı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Chatbot sistemleri hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi Çekebilir: İşletmenizin Chatbota İhtiyaç Duymasının Nedenleri Nelerdir?


Comments (3)

 1. Sultan

  Çok faydalı bir yazı olmuş, gelecek yazıları sabırsızlıkla bekliyorum:)

  Şubat 9, 2021 at 1:32 pm
  |Reply
 2. Eda

  Tek kelimeyle muhteşem:) bir sonraki yazınızı dört gözle beklemekteyim.

  Şubat 9, 2021 at 1:47 pm
  |Reply
 3. Zeynep

  Çok faydalı olmuş. Çok teşekkürler.

  Şubat 9, 2021 at 3:51 pm
  |Reply

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.