Metisbot: Akıl Dolu Bir Chatbot!

Blog

GPT-3 Nedir? GPT-3 Nasıl Çalışır?

1-5
blog

GPT-3 Nedir? GPT-3 Nasıl Çalışır?

2020 yılında yapay zekanın geldiği son nokta olan GPT-3 bu alanda çalışma yapanları en çok heyecanlandıran gelişmeler arasında yer aldı. Yapay zeka çalışmalarına başlandığından beri en büyük sıçrama olarak görülen GPT-3 sistemi en basit haliyle insanların yazdığı metinlere benzer içerikler üretmek için derin öğrenme ve doğal dil işleme sistemlerini kullanan özbağlanımlı bir dil modelidir.

GPT-3 Nedir?

 Generative Pre-trained Transformer 3 isminin kısaltılmış hali olan GPT-3 San Francisco merkezli yapay zeka araştırma merkezi olan Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI tarafından geliştirilmiştir.
  GPT-3 açılımından da anlaşılacağı üzere önceden eğitilmiş algoritmaları kullanarak insanların yazdığı şekilde metinler oluşturabilmektedir. Metini oluşturabilmesi için ihtiyaç duyduğu tüm veriler öncesinde kendine sağlanmıştır.

Kendisine eğitim için verilen veri kaynağında Wikipedia metinlerinin tamamı olmak üzere, CommonCrawl adı verilen olarak bilinen halka açık verileri internetten taramış ve toplamda 570 GB boyutunda metin verileri bulunmaktadır. Bütün bu verilerden yararlanan dil modeli kendisinden herhangi bir konuda bilgi istendiğinde karşı tarafa en faydalı bilgiyi verecektir. Bütün bu özellikleri ile GPT-3 şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük yapay sinir ağı sistemidir.

GPT-3 Nasıl Çalışır?

  İnsana en yakın cevapları vermek için geliştirilen yapay zekaların en üst noktası olan GPT-3 yapay zeka geliştirmede kullanılan makine öğrenimi, doğal dil işleme, derin öğrenme gibi sistemlerin bir arada kullanılması ile oluşturulan bir dil modelidir. Bu alanda ilk çalışmalar Google tarafından oluşturulan “Transformer” ile başlamıştır. 2017 yılında Google tarafından tanıtılan Transformer derin öğrenme modeline dayanan bir yapay sinir ağıdır. GPT-n modellerinin alt yapısı Transformer ‘ın bu derin öğrenme modelli yapısına dayanmaktadır. GPT-3 ‘te aynı şekilde aynı modeller ile çalışmaktadır ama diğerlerinden ayıran asıl fark sahip olduğu yapay sinir ağrı sisteminin sahip olduğu parametrelerdir.
 

İnsan beyni bilgiyi beyindeki 100 trilyon sinir ağı ile işler. Yapay zekalarda bu sinir ağı bağlantılarına hiper parametre denir. Bu dil modelinin yapay zekada bu kadar büyük bir sıçrama olarak görülmesi, şimdiye kadar hiçbir yapay zekanın sahip olamadığı kadar parametreye sahip olması, GPT-3’ün sahip olduğu parametre sayısı 175 milyar.
 

Yapay zeka terminolojisinde 3 milyar token veri olarak geçen Wikipedia ‘nın tamamını okumuş olan GPT-3 aynı zamanda 12 milyarlık ve 55 milyar tokenlı iki büyük kitap veritabanını ve ayrıca bugüne kadar yazılmış ve dijital ortama aktarılmış tüm kitapları da okumuştur. Bütün bunların toplamı ise 410 milyar tokena denk gelmektedir. GPT-3 sahip olduğu 410 milyar token bilgiyi 175 milyar bağlantıyı ile işleyebiliyor.

GPT-3 Ne Yapabilir?

 Sahip olduğu 410 milyar token veriyi 175 milyar yapay sinir ağı ile işleyebilen GPT-3 ‘ün yapabildiklerinden bazılarını sıralayacak olursak;
-Bilgisayar kodları yazabiliyor. Bildiği yüz milyarlarca kelimenin dışında CSS, JSX, Pyhton’da kodlama yeteneğine sahiptir. Bu özbağlanımlı dil modelinin koda yazabilmesi aslında OpenAI tarafından öngörülen bir durum değildi, ama eğitim verileri her şeyi kapsadığı için kodlama gibi farklı dil görevleri için daha fazla veri öğrenmesi gerekmemektedir.

GPT-3 ‘ün gelişmiş doğal dil işleme sistemi nasıl ki İngilizce ‘den İspanyolca ‘ya çeviri yapabilmesine olanak sağlıyorsa aynı şekilde eğitim verilerinde bulunan bilgiler sayesinde İngilizce ‘den Javascript’e de çeviri yapabilmektedir.
– Varolan 410 milyar tokenli veri kaynağı sayesinde tarihi kişiliklerin simüle edilmesine olanak sağlayarak onlarla sohbet edilmesini sağlayabilir.
– Kendisinden istenen herhangi bir konuda içerik üretebilir, blog yazıları yazabilir. Aynı zamanda makale ya da haberde yazabilmektedir.
– Sahip olduğu müzik bilgisi ile besteler yapabilir. Hatta yaratıcı kurgular oluşturarak senaryo, öykü, roman yazabilir.

Metisbot ekibi olarak bu yazımızda GPT-3 nedir, nasıl çalışır ve ne yapabilir sorularına elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. GPT-3 hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!


Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.