1-768x384

İşletmenizin Chatbota İhtiyaç Duymasının Nedenleri Nelerdir?

blog

İşletmenizin Chatbota İhtiyaç Duymasının Nedenleri Nelerdir?

Gün geçtikçe teknolojideki yenilikler sayesinde hayatımızın pek çok alanında büyük kolaylıklar yaşamaktayız. Yapay zekâ teknolojilerinin gelişmesi ile bilgisayarlar bir insandan farkı kalmadan kontrolümüz altında hareket edebilmeye başladılar. Aradığımız pek çok sorunun ve merak ettiklerimizin cevabını yapay zekâ sayesinde güvenle, hızlıca ve son derece basit bir şekilde kısa sürede elde edebilmekteyiz. Chatbot, yapay zekâ teknolojisi kullanılarak ortaya çıkan bir sanal asistandır. Chatbotlar kullanılan teknolojiye göre farklılık göstermektedirler.  Günümüzde kullanılan chatbotlar kendi aralarında çeşitlendirilmektedirler.

Chatbotların çeşitlerine göz atacak olursak bunlardan birincisi kelime bazlı chatbot olarak öne çıkmaktadır. Genellikle bankacılık sektörü üzerinde kullanılan bu chatbotlar, kelime bazlı bot teknolojisinde veri tabanına tanımlanan bazı kelimeler üzerinden kullanıcının sisteme o kelimeyi girmesi ile direkt olarak o kelimeye karışılık olarak tanımlanan iletiyi kullanıcıya gönderir. Bu yöntem bankacılık sektöründe çok yer edinememiştir. Her bir yazım yanlışı olasılığı için tek tek veri tabanına tanımlama yapmak büyük bir iş yükünü de beraberinde getirecektir.

İkinci yöntem ise kural bazlı chatbot olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde bankacılık sektöründe kullanılmaya devam etmektedir. Kural bazlı chatbot, kelime bazlı botun geliştirilmiş halidir. Yapay zekâ söz konusu olduğunda en doğru ve tutarlı sonucu kural bazlı botlar ile elde etmekteyiz. Bu metot ile kullanıcının yapabilecekleri sınırlandırılmıştır. Kural bazlı botlar kolay tasarımı ve yapay zekâya duyulmayan ihtiyaçtan dolayı çok akıcı hareket eder ancak bu chatbot ile “chat” yapabilmek mümkün değildir.

Üçüncü ve en başarılı chatbotumuz ise “Natural Language Processing” ya da NLP kısaltmasıyla kullanılan doğal dil işleme chatbotu olarak öne çıkmaktadır. Bu chatbot dili çözümleme işleme yorumlama ve üretme gibi insan tarafından yapılabilen özelliklerin web ortamında gerçekleşmesine olanak sağlayan bir mühendislik ve bilim alanıdır. Bağlama detaylı chatbotlar ise kendini geliştirebilen en zeki yapay zekâya sahip chatbottur. Anahtar kelime tabanlı chatbot türü kullanıcının soracağı sorulardan kendilerini özelleştirerek anahtar kelimeler sayesinde kullanıcıların sorunlarını hızlı çözüme ulaştırırlar. Menü / buton tabanlı chatbotlar kullanıcılara en yavaş hizmeti veren müşterinin karşısına buton şeklinde çıkan chatbotlardır.

Chatbot, işletmelerin üzerindeki iş yükünü büyük oranda hafifleterek yapılacakların daha hız bir şekilde ilerlemesine olanak sağlamaktadır. Chatbotlar günümüz teknolojisinde markaların işini en hızlı ve en efektif şekilde tamamlamasına yarar sağlamaktadır.

Chatbot Nedir?

Chatbot yapay zekâ kullanılarak tasarlanmış, kullanıcılarla iletişimi kolaylaştıran bir araçtır. Chatbotlar 2016’da kullanılmaya başlayan ve günümüzde son derece aktif olarak kullanılan araçlardır. Chatbotun geçmişinin oldukça yakın tarih olduğu düşünülse de geçmişi 1950’li yıllara dayanmaktadır. Chatbot sayesinde müşteriler artık markalarla daha sık iletişime geçmeyi tercih edebilir, sorunları ve soruları en hızlı şekilde çözüm bulabilir. Chatbot her zaman ulaşılabilen ve aktifliği daha çok korumaya yönelik bir müşteri hizmetidir. Günümüz teknolojisinde chatbotların kullanımı çok yaygınlaşmıştır. Özellikle sağlık, teknoloji, bankacılık, e-ticaret, eğitim ve hizmet sektörlerinde bu durum çok belirgindir.

Yapay zekâ kullanılarak oluşturulan chatbotlar, kullanılan yapay zekâ ile her geçen gün elde edilen verilerle gelişmekte ve müşteri ilişkilerini daha mükemmel hale getirmektedir.  Günümüzün teknolojik imkanları ile chatbotların, müşteri ilişkileri konusunda yeni bir çağ başlattığı rahatlıkla ifade edilmektedir. Chatbotlar kullanıcı deneyimini geliştirirken kullanıcıların sorularına ve sorunlarına hızlı ve basit bir şekilde çözüm getirmektedir. Bu sayede marka çözüm odaklı bir imaj elde ederek potansiyel müşterilerin dönüşümlerini gerçekleştirebilirken mevcut müşterilere sunduğu kolay çözümler ile de marka sadakatini arttıracaktır.

Chatbotlar yapay zekâ alanında meydana gelen gelişmeler sayesinde günden günde gelişimini sürdürürler. Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde gerçek bir insan gibi iletişim kurabilen, müşterilerin problem ve ihtiyaçların çözen chatbot teknolojileri ile karşı karşıyayız. Yapılan araştırmalara göre yakın gelecekte chatbotların iletişimi dönüştürecek, çağrı merkezlerin yaptığı işi devralarak, müşteri ile ilgili problemleri en kısa zamanda etkili bir şekilde çözebilecekler. 

Chatbotlar markaların müşteri ilişkilerini geliştirirken, yapay zekâ kullanılarak gerçekleştirilen otomasyonun etkisiyle de iş yükünde büyük oranda bir azalma gerçekleşecektir. Bu sayede markaların odaklanması gereken perspektif daralacak ve yapılacak işler daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde tamamlanacaktır. Chatbot sayesinde müşterilerin kullanıcıların sırada beklemesi gerekmez. Chatbot canlı bir temsilcinin haricinde her zaman ulaşılabilirdir. Chatbotlar artık bütün popüler platformlarda yer edinmekte ve karşımıza çıkmaktadır.

Kullanılan Temel Chatbot Türleri Nelerdir?

Yapay zekânın kullanıcılara sunduğu en önemli ve tüm işleri kolaylaştırabilecek araçlar arasında ön sıralarda yer alan Chatbotlar, kullanılan teknolojiye ve hedef kitlelerine göre çeşitlilik gösterirler. Yazımızın başında üç chatbot türünden bahsetmiştik. Kullanılan temel chatbot türleri; menu / buton tabanlı chatbot, anahtar kelime tanıma tabanlı chatbot ve  bağlama dayalı chatbottur.

Menü/Buton Tabanlı Chatbotlar

Günümüzdeki en temel chatbot türüdür. Bu chatbotlar kullanıcıya cevap butonu şeklinde sunulmaktadır. Bu chatbotlar en yavaş işleyen chatbot türleridir.

Anahtar Kelime Tanıma Tabanlı Chatbotlar

Anahtar kelime tabanlı chatbotlar kullanıcıların yazdıklarını ve isteklerini dinleyebilirler. Bu chatbotlar kullanıcının talebine nasıl cevap vereceğine dair özelleştirilmiş anahtar kelime ve yapay zekâdan yararlanır. Bu chatbotlar benzer anahtar kelime içeren sorularla ard arda karşılaşınca yetersiz kalırlar.

Bağlama Dayalı Chatbotlar

Bahsettiğimiz chatbotlar arasında en gelişmiş chatbot türüdür. Makine öğrenimi ve yapay zekâ kullanarak kullanıcılar ile eski diyaloglarını hatırlar. Bu chatbotlar kullanıcıların isteklerine cevap vermekle birlikte kendilerini geliştirecek kadar akıllıdırlar.

Kullanım Amacı Açısından Hangi Chatbot Sizin İçin uygun?

Hedef kitleye uygun chatbotu belirlerken kendinizi postansiyel veya mevcut kullanıcıların yerine koymanız gerekmektedir.. Hangi chatbot yöntemi daha çok işime yarar diye sormalısınız. Sorduğunuz sorulara gerçekten yeterli cevaplar alabilmeniz, seçeceğiniz chatbotta aradığınız en önemli özellik olmalıdır. Çok vaktinizi almadan sorununuzu çözebilmelisiniz. Bir chatbot kullanırken ne kadar cevap verebildiği önemlidir ve doğru cevaba yönlendirebilmesi önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre chatbotu kullanıcılar; daha hızlı cevap alabilmek, canlı sunucuya bağlanabilmek, bir konuda açıklama alabilmek ve bir şikayeti çözmek veya bildirmek gibi konularda kullanıyorlar. Seçilecek chatbotun bu sorunlara verebileceği çözüme göre belirlenmesi gerekmektedir.

İşletmenizin Bir Chatbota İhtiyaç Duymasının Temel Nedenleri Nelerdir?

Gelişen teknolojik çağda bir çok iş, bilgisayar veya teknoloji kanallarında tamamlanıyorken markalar müşteri iletişimini de sanal ortamdan gerçekleştirmektedir. Chatbotlar sayesinde bir işletme işlerinin hızlı ilerleyebilmesi ve aynı zamanda müşterisini memnun edebilmesi için chatbota ihtiyaç duyulmaktadır. Her zaman ulaşılabilirlik için chatbotlar önemli araçlardır. Chatbotlar aynı anda bir çok kullanıcıya hizmet verebilmektedirler. Aynı zamanda, bir çok soruya cevap verebilme özelliklerinden dolayı kullanım açısından kolaylık sunan chatbotlar işletmelerin en temel ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir. İşletmeler günün her saatinde chatbota ihtiyaç duyarlar. Çünkü chatbotlar işletmelerin otomasyondaki kadar mükemmeleştiremediği birçok işi kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir.. Müşteri deneyimini iyi tutarak mevcut müşterinin markaya sadakatini artırırlar. Müşterin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri onlara anında sunarak geri dönüşlerdeki müşteri memnuniyetini gözle görülür bir oranda arttırabilirler.

İlginizi Çekebilir: Belediyeler İçin 10 Farklı İletişim Aracı

Sık Sorulan Soruların Çözümü Chatbot İle Çok Daha Kolay

Bu tür chatbotlar, SSS (sıkça sorulan sorular) chatbotlar olarak adlandırılır. Bu chatbotlar kullanıcıya sadece öneri vererek yardımcı olmaktadır. Sık şekilde sorulan soru sayısı hızlı çözüm gerektiren bir problemden dolayı gelir. Öne çıkan sorularla daha hızlı çözüm almak daha hızlı arama yapabilmek işimizi kolaylaştırılır. Chatbotta sorulan sorunun sıklığı o soruna sahip çok insan sayısını belirtir. Böylece bir çok insanın sorunu hızlıca hallolabilir. Sık sorulan soru markayı hazırlıksız yakalanmaktan kurtarır. Chatbotlar ne kadar çok aynı soruyla karşılarsa cevaplamaları o kadar kolay olur.

Çevrimçi Kanallar Aracılığıyla Aktif Olarak İçerik Pazarlama

Çevrimiçi kanallar aracılığıyla ürün ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz yani dijital pazarlama yapabileceğiniz bu yöntem günümüzde yeni ve geliştirilmiş pazarlama yöntemidir. Bu yöntemin en bilinen alanları internet ve sosyal medyadır. Dijital pazarlama insanların hayatını kolaylaştıran bir yöntemdir. Çevrimiçi kanallarla aktif bir şekilde içerik pazarlamak günümüzde artık en yaygın be her yere uyum sağlayan bir yöntemdir.

Etkileşimi Yüksek Bir Pazarlama Platformu İçin Chatbot

Chatbotlar markalar için yeni strateji ve kullanıcı memnuniyeti için yeni avantajlar sunmaktadır. Chatbotlar şirketlerin teknolojiyle beraber büyümesini sağlar. İnsan kaynakları , dijital pazarlama , sipariş gibi hizmetlere sahip olmakla beraber hızlı kullanımı sayesinde herkesin en çok tercih edeceği teknolojidir. Memnun kalınan bu teknoloji sayesinde etkileşim yükselmektedir.

Organizasyonel Verimliliği Arttırmak İçin Chatbotlar Tam Size Göre

Chatbotlar kısa vadeli de olsa bize zaman kazandırarak çözüme ulaşmamızı sağlamakatdır. Markalar organizasyonel verimliliği arttırabilmek için üretimi arttırmalıdır. Buda müşterinin talebi üzerine oluşan bir durumdur. Müşteri memnuniyetini kazanmak verimliliği arttıracaktır. Chatbotun verimlilik arttırmak üzerinde etkisi çoktur. Kullanılan chatbot teknolojisi ne kadar kullanışlıysa işletmeler veya markalar o kadar çok verim alırlar. Ayrıca chatbot kullanımı verimliliği arttırır. Müşterinin talep ettiği her şey verimlilikte etkilidir. Chatbotlar, müşterilere hızlı ve doğal bir etkileşim fırsatı sunmalarını sağlaması ve aynı zamanda verimliliği arttırarak şirketlerin dikkatini çekerler. Şirketler chatbotlara bir insan gibi maaş ödemedikleri için düşük maaliyetli bu yöntemle verimliliği arttırırlar. Kolay işlemleri otomatikleştiren chatbotlar böylece şirketlerin operasyonel verirmlilik kazanmasına ve şirketin giderlerini azaltmasına yardımcı olmaktadır.

Comment (1)

  1. Sultan

    Çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler 🙂

    Şubat 4, 2021 at 1:25 pm
    |Reply

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.