1-3

İzlenecek En Önemli 4 Chatbot Ölçümü

blog

İzlenecek En Önemli 4 Chatbot Ölçümü

 Şirket ve kurumların, kaliteli kullanıcı deneyimi yaşatmasına olanak sağlayan chatbot sistemleri, 7/24 online olmaları, kullanıcının talep ettiği bilgiye veya hizmete kolay ulaşım sağlamaları, kullanıcı ile ilgili veri analizi sağlaması gibi birçok avantaja sahiptir.

  Chatbot ‘u etkili şekilde kullanmanın yolu ise doğru şekilde kullanmaktan geçiyor. Chatbot ‘un sağladığı avantajlardan biri olan geri bildirim raporları, doğru veri analizini yaparak sistemine iyileştirmeler ve geliştirmeler yapabilmenize yardımcı oluyor. Kullanıcı geri bildirimleri ile ilgili veri analizi yaparken izlenecek en önemli ölçüm kriterlerini ise şu veriler oluşturmaktadır.

Kullanıcı Oranı

Chatbot ölçümlerinde ilk sırada yer alan kullanıcı oranı, web sitesine sosyal medya hesaplarına ya da mesajlaşma uygulamalarına entegre edilmiş sisteminin kaç adet kullanıcı tarafından kullanıldığını gösteren orandır. Kullanıcı oranları düşük ise chatbot ile ilgili düzenlemeler yapılması gerekebilir. Chatbot’un daha erişebilir hale gelmesi için çeşitli iyileştirmeler veya geliştirmeler yapılabilir. Hangi dijital ortamda daha çok etkileşim alınıyor ise kullanımı o alanda tercih edilebilir ya da kullanıcı etkileşime geçtiğinde direkt konuşma penceresi açan sistemler tercih edilebilir.

Kullanıcı Başına Etkileşim Oranları

Gerekli kullanıcı oranını sağladıktan sonra ölçümünü sağlayan bir diğer konu ise kullanıcıların chatbot ile etkileşim oranlarıdır. Kullanıcının chatbot ile girdiği etkileşimin oranlarını bilmek, chatbotun kullanıcıların ulaşmak istediği bilgiye veya hizmetlere doğru şekilde ulaşıp ulaşmadığı bilgisini sağlaması açısından önemlidir. Kullanıcının etkileşim süresi, etkileşimde bulunurken hangi kelimeleri veya cümleleri seçtiği gibi detaylar, varolan chatbot sisteminin ne kadar kullanışlı olduğu, kullanıcının beklentisini ne kadar sürede karşıladığını belirlemeye olanak sağlar.

Kullanıcıya hızlı ve net çözümler sunmayı amaçlayan chatbotlar, istenilen etkileşim oranları sağlanamadığı takdirde sadece yazılım içerisinde değiştirilecek algoritmalar ile kullanıcı deneyiminin iyileşmesine olanak sağlar. Kaliteli bir kullanıcı deneyimi markaya rekabet alanında birçok avantaj kazandırmaktadır. Bu yüzden kullanıcı başına etkileşim oranı da etkili kullanımı için oldukça önemlidir.

Hedef Tamamlama Oranı

Kullanıcıların isteklerini karşılamaya yönelik tasarlanmış yapay zekalı sistemlerinin hedefi kullanıcının istediği bilgiye veya hizmete online olarak sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Hedef tamamlama oranı bu noktada bilgi vermesi açısından oldukça önemlidir. Chatbot sistemi oluşturulurken sistemi kullanacak şirketin kendi belirlediği verilere göre oluşturulan sistem ile kullanıcı istediği bilgiye veya hizmete ne kadar ulaşabilmektedir. ”Belirlenen hedefi tamamlayabiliyor mu?, Kullanıcı hangi aşamada chatbot sisteminden çıkış yapıyor?” gibi verilerin elde edilmesi açısından hedef tamamlama oranları oldukça önemlidir. Kullanıcı ile girdiği etkileşimi belirlenen hedefe uygun olarak tamamlayamayan chatbot sisteminde eksiklikler var demektir. Doğru ve etkili chatbot kullanımı için ise bu eksiklerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca kullanıcının, hangi aşamada neden chatbot’u terk ettiği bilgisinin net bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Buna göre chatbotun belirlenen hedefi tamamlaması için iyileştirmeler ve geliştirmelerinin yapılması gerekmektedir.

Geri dönüş oranı

 Chatbotların şirketler için sağladığı en büyük avantajlardan biri de şüphesiz sağladığı geri bildirimlerdir. Bu geri bildirimler sayesinde oluşturulacak veri analizi ile şirketinizin geri dönüş oranını sağlayabilirsiniz. Geri dönüş oranı şirketinizin verimliliğini değerlendirmek ya da yatırımları karşılaştırmak için kullanılır bu yüzden geri dönüş oranlarını doğru şekilde sağlamak şirketinizin ileriye dönük planlar yapabilmesi açısından oldukça önemlidir.

Metisbot ekibi olarak bu yazımızda izlenecek en önemli 4 chatbot ölçümü, kullanıcı oranı, kullanıcı başına etkileşim oranları, hedef tamamlama oranı ve geri dönüş oranı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Chatbot sistemleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi Çekebilir: İşletmenizin Chatbota İhtiyaç Duymasının Nedenleri Nelerdir?

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.