Sanal-Asistan-Nedir-Sanal-Asistan-Ne-Is-Yapar

Sanal Asistan Nedir? Sanal Asistan Ne İş Yapar?

blog

Sanal Asistan Nedir? Sanal Asistan Ne İş Yapar?

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı ile birlikte sürekli bir gelişim içerisinde olan yapay zekalar hayatımızı kolaylaştırmak adına artık bize daha etkili çözümler sunmaktadır. Dijital asistan, akıllı asistan ya da sanal asistan adıyla bilinen yapay zekalı asistanlar günlük hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor.
Tüketimin artmasına bağlı olarak artan müşteri beklentilerini karşılamak için artık kurumlarda sanal asistan kullanmayı tercih ediyorlar. Müşteri temsilcisi veya çağrı merkezlerinin yerini almaya başlayan sanal asistanlar kurumlarla tüketicinin arasındaki iletişiminde kurumlara birçok avantaj kazandırmaktadır.

Yapılan araştırmalar kullanıcıların kurumlar ile yazılı olarak iletişime geçmeyi tercih ettiklerini ve kurumun tüketicinin zamanına ne kadar değer verdikleri ile kaliteli deneyim değerlendirmesi yapıyorlar. Bu yüzden kurumların kullandığı birçok sanal asistan mesajlaşma sistemi üzerinden iletişim kurar. Bu tür asistanlara “ Chatbot ” denmektedir. Chatbotlar mobil uygulamalara, mesajlaşma uygulamalarına ya da sosyal medya veya web sitelerine entegre edilerek müşteriye 7/24 destek verilmesini sağlar.

Aynı zamanda sesli iletişim kurabilen yapay zekalı sanal asistanlarda mevcuttur. Bunlarla aslında günlük hayatımızda sıkça karşılaşmaktayız. Araba sürerken kullandığımız navigasyon uygulamaları ya da telefonlarda bulunan sesli komutlar ile çalışan sanal asistanlar bunlardan sadece bir kaçıdır.

Sanal Asistan Nedir? Sanal Asistan Ne İş Yapar?

Yapay zekalı sanal asistanların çalışma sistemleri yapay zekanın Doğal Dil İşleme sistemine dayanmaktadır. Doğal Dil İşleme sistemi yapay zekanın kullanılan dili algılayarak çözümlemesi ve bu çözümleme ile beraber kendisinden beklenen işlemi gerçekleştirmesidir. Kurumların müşteri desteği anlamında yaşadığı birçok sorun artık sanal asistanlar tarafından kolaylıkla çözülebilmektedir.

Sanal asistanların kurumlar için sağladıkları avantajları şöyle sıralayabiliriz;

– Müşteriler son zamanlarda teknolojinin her alanda kullanımıyla birlikte kurumlarında teknolojik anlamda kendilerini geliştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Kurumunuz ile ilgili web sitenize, mobil uygulamalarınıza, hatta sosyal medya hesaplarınıza ekleyebileceğiniz sanal asistanlar size rekabet sizi bir kaç adım ileriye taşır.

– Zamanın en önemli şey olduğu günümüzde kurumlar sanal asistanlar ile müşterilerin sorunlarına basit ve etkili çözümler üretebilirler.

– Müşteri web sitenizde gezinirken bile müşterinin hareketlerini algılayarak kendisine eğer bir işlemde bulunmak istiyor ise işlem ilgili ya da herhangi bir ürün satın almak istiyor ise ürünle ilgili bilgi vererek satın almasında yardımcı olabilirler. Müşteriye sağlanan bu kolaylık müşterinin kaliteli bir deneyim yaşamasına olanak verir.

– Bir çok işlemin dijitalde online olarak yapılmasına yardımcı olan sanal asistanlar sayesinde şirketinizin iş yükünde azalma sağlayarak, çağrı merkezi veya müşteri temsilcilerinin yapabilecekleri bir çok işi tek bir sistem üzerinden yaparak şirketinizin maliyetine olumlu yönde katkıda bulunabilirsiniz.

– Sanal asistanlar ile ilgili en önemli avantajlardan biri ise sanal asistanların ihtiyacınıza göre değiştirebilir ve geliştirilebilir olmasıdır. Sanal asistan olarak kullandığınız chatbotunuzun performansını belirli aralıklarla değerlendirerek artırabilirsiniz. Ürünler, süreçler, kurumsal istekler veya sistemler değişse bile sahip olduğunuz sanal asistan senkronize olarak size yardımcı olmaya devam edecektir.

Metisbot Sanal Asistan Robotu FiGuru!

Fibaemeklilik için özel olarak geliştirilmiş sanal asistan robotu FiGuru, her gün Fibabank’ın yüzlerce müşterisinin ihtiyacı olan bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayarak, gerçekleştirmek istedikleri işlemlerde yardımcı olarak çözümler sunmaktadır. Birçok işlemi müşterinin çağrı merkezi veya müşteri temsilcisine ihtiyaç duymadan gerçekleştirmesine yardımcı olur.

FiGuru hayat sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, bireysel emeklilik gibi sektörel konularda bilgi almak isteyen kullanıcılara anında destek vererek onların doğru bilgiye kolayca ulaşmasını sağlar. Kafanıza takılan, detaylı bilgi almak istediğiniz konularda sanal asistan FiGuru’ya sormanız yeterlidir.
 
FiGuru kullanıcının kendine ait sözleşme bilgilerine, emeklilik tarihine veya ödeme bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmesini sağladığı gibi değişiklik yapmak istediği adres, telefon gibi bilgileri çok kısa sürede değiştirilmesine olanak sağlıyor. Bütün işlemleri Metisbot tarafından oluşturulan sanal asistan robotu FiGuru sadece saniyeler içinde gerçekleştirebiliyor. 

Metisbot ekibi olarak bu yazımızda sanal asistanlar nedir ve sanal asistanlar ne iş yapar? sorusuna elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sanal asistanlar hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.