Metisbot: Akıl Dolu Bir Chatbot!

Blog

Yapay Zekanın Bir İnsan Gibi Davrandığını Nasıl Ölçebiliriz?

1-4
blog

Yapay Zekanın Bir İnsan Gibi Davrandığını Nasıl Ölçebiliriz?

Günden güne hızlı bir gelişim içinde olan teknoloji, insanların hayatını gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında kolaylaştırmak için yapay zeka çalışmalarına hızla devam etmektedir. Bir bilgisayarın ya da robotun geliştirilen yazılımlar ile insana özgü olan bilinç ve zeka özelliklerini kazandırmayı hedefleyen yapay zeka çalışmaları özellikle insanlar gibi düşünme, analizde bulunarak sonuca varma ve karar verme yeteneği üzerine odaklanmıştır. Yapay zekalar doğal dil işleme, makine öğrenimi ya da derin öğrenme üzerine yapılan çalışmalar ile her geçen gün daha da insani özellikler kazanmaktadırlar.
  Yapay zeka alanında ki gelişmeler hızla devam ederken, yapay zekanın bir insan gibi davrandığı ise tek bir test ile ölçülebilmektedir. Bu test   Yapay zekanın fikir babası sayılan Alan Turing ‘in uyguladığı Turing testidir.

Yapay Zekada Turing Testi Nedir?

Alan Turing, nazilerin meşhur şifreleme makinası olan Enigma ‘nın şifre algoritmasını çözmeye çalışan ünlü matematikçilerden biridir. Şifre çözmek için başlatılan çalışmalar, Turing ‘in prensiplerini belirlediği bilgisayar prototiplerinin veri işleme mantığına dayanması ile birlikte makine zekasının oluşmasına sebep olmuştur.
  Turing testini en basit hali ile anlatacak olursak; birbirini tanımayan insanlardan oluşan denek grupları birbirleri ile ve bir yapay zeka sistemi ile bir süre sohbet ederler. Bu sohbet, yüz yüze değil yazışma yolu ile gerçekleşir. Yapılan sohbetin sonunda deneklere sorulan sorular ile hangi deneğin insan hangi deneğin ise yapay zeka olduğunu bulması istenir. Seri halinde tekrarlanan testler sonucunda denekler tutarlı bir şekilde insanı saptanmadığı takdirde yapay zeka Turing Testi’ni geçmiş olur. Bazı yapay zekalar yüksek oranlar elde etselerde henüz Turing Testi ‘ni tam olarak geçebilen bir yapay zeka yoktur.

Yapay Zekada Bilişsel Modelleme Yaklaşımı

  Bilişsel modelleme yaklaşımının temeli adından da anlaşılacağı üzere bilişsel bilime dayanır. Bilişsel bilim insan zihninin ve zekasının işleyişini ele alan, bu sistemlerin dinamiklerini ve yapılarını araştıran bir bilim dalıdır. Bir bilgisayarın ya da robotun insan gibi davranması üzerine geliştirilen yapay zekalar bilişsel bilimden faydalanarak bilişsel modelleme yaklaşımını geliştirmişlerdir.
  Bilişsel Modelleme Yaklaşımı; yapay zekaların, insan zekasına ve zihnine özgü işlemlerin nasıl yapıldığını anlamak için simülasyonlar kullanmasıdır. Bilişsel Modelleme yaklaşımın amacı bu simülasyonlar ile yapay zekanın öğrenmesine sağlayarak insana daha yakın davranışlar sergilemesini sağlamaktır.

Yapay Zekada Düşünce Yaklaşım Kanunları

  Bu yaklaşımın temelinde mantık yer almaktadır.Mantık ile düşünme kanunları belirlenerek zihnin nasıl çalıştığı belirlenmeye çalışılmıştır. 1956 yılında yapay zeka alanında sağlanan gelişmeler ile bir bilgisayarın mantık notasyonu tanımlanmış bir problemi çözebilmesi sağlanmıştır.
 Bu yaklaşım sisteminde amaç çözülmesi istenen sorunun mantıksal bir şekilde belirlendikten sonra çözümünü sağlamaktır. Yapay zeka sistemlerinde oldukça üstünde durulan bu yaklaşım, mantıklı, zeki yapay zeka sistemleri oluşturmak için programlar hazırlamayı amaçlamaktadır.

Yapay Zekada Akılcı Ajan Yaklaşımı

Akılcı ajan, çevresini algılayan ve buna bağlı olarak en iyi sonucu oluşturacak davranışı üretmeye çalışan sisteme verilen isimdir. Akılcı Ajan yaklaşımında yapay zeka, akılcı ajanların oluşturulması ve incelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Düşünce Yaklaşım kanunlarındaki sistemden farklı olarak, akılcı ajanların herhangi bir çıkarımdan faydalanmadan akılcı yaklaşımlar üretebilmesi beklenir.

 Metisbot ekibi olarak bu yazımızda yapay zekanın bir insan gibi davrandığının nasıl ölçüldüğü, yapay zekada turing testi, bilişsel modelleme yaklaşımı, düşünce yaklaşım kanunları ve akılcı yaklaşım kanunları hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Yapay zekalar hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

Yorumunu bizimle paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.